Skip to main content

Vladimir 
Yaroshenko

O mnie

Pierwszy tancerz Polskiego Baletu Narodowego. Urodzony w Sławiańsku nad Kubaniem, Kraj Krasnodarski, Rosja.

Podczas nauki w szkolę rozpoczął współpracę z Krasnodarskim zespołem Jurija Grigorowicza, razem z tym zespołem zwiedził USA, Japonię, Hiszpanię, Włochy, Francję, Ukrainę, Kazachstan i Szkocję. Będąc uczniem szkoły zatańczył swoją pierwszą rolę solową, partię Króla Myszy w balecie Dziadek do Orzechów w choreografii Grigorowicza. Kolejnym poważnym krokiem w karierze stała się rola Rotbarta w balecie Jezioro Łabędzie tuż po ukończeniu szkoły. Wymagającą technicznie i aktorsko rolę Abderachmana w balecie Raymonda zatańczył jako 19 latek. Pod okiem Jurija Grigorowicza przygotowywał swój debiut w balecie Legenda o Miłości (Ferhad), a także Ivan Groźny (Car Ivan). Możliwość indywidualnej pracy z mistrzem Grigorowiczem miała obrony wpływ na dalszą karierę artysty.

W roku 2007 Vladimir rozpoczął współpracę z zespołem baletu w teatrze Wielkim - Opierze Narodowej gdzie przeszedł kolejno pozycje od koryfeja do Pierwszego Tancerza w Polskim Balecie Narodowym. Razem z zespołem Polskiego Baletu miał okazje pracować z wybitnymi choreografami takimi jak.: Krzysztof Pastor, Emil Wesołowski, Patrice Bart, Alexei Ratmansky, Millicent Hodson, Toer van Schayk, Wayne Eagling, Jacek Tyski, Jacek Przybyłowicz, Robert Bondara, John Neumeier, Alexei Fadeyechev, Wayne McGregor, Manuel Legris.

Na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w zatańczył wiele kreacji w baletach słynnych choreografów :Lenski w Onieginie (John Cranko),Nowy Orfeusz i inne partie solowe w Kurcie Weillu (Krzysztof Pastor),Książę w Dziadku do orzechów (Andrzej Glegolski),Romeo w Romeo i Julii (Emil Wesołowski),Fryderyk Chopin w Chopinie, artyście romantycznym (kreacja, Patrice Bart), Błękitny Ptak w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz), Duet w Concerto Barocco (George Balanchine), Książę w Nasz w I przejdą deszcze… (Krzysztof Pastor), Wybraniec w Święcie wiosny (Maurice Béjart), Dziadek do Orzechów w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling), Książę w Dziadku do orzechów (Toer van Schayk & Wayne Eagling), Złoty Bożek w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa), Tchnienie w I przejdą deszcze… (Krzysztof Pastor), Solor w Bajaderze (trad. / Natalia Makarowa), Kain w Kainie i Ablu (kreacja, Emil Wesołowski), Książę Désiré w Śpiącej królewnie (trad. / Jurij Grigorowicz), Solo w Artifact Suite (William Forsythe), Tezeusz-Oberon w Śnie nocy letniej (John Neumeier), Romeo w Romeo i Julii (Krzysztof Pastor),Basilio w Don Kichocie (trad. / Alexei Fadeyechev), Solo w Mszy polowej (Jiří Kylián), Casanova w Casanovie w Warszawie (kreacja, Krzysztof Pastor), Petruchio w Poskromieniu złośnicy (John Cranko), Hamlet w Hamlecie (Jacek Tyski), Prospero w Burzy (Krzysztof Pastor), Solista w Chromie (Wayne McGregor), Główny solista w Bolerze (Krzysztof Pastor), Carewicz Niki w Jeziorze łabędzim (kreacja, z nowym librettem, Krzysztof Pastor z obrazem wg Lwa Odrodzony 1. w Koncercie f-moll Chopina (kreacja, Krzysztof Pastor), Armand Duval w Damie kameliowej (John Neumeier), Cześnik w Przypowieści sarmackiej (Conrad Drzewiecki / Emil Wesołowski),Solista w Infra (Wayne McGregor), Konrad w Korsarzu (trad. / Manuel Legris)oraz inne.

Wykształcenie

2003 - Ukończył Krasnodarska Szkoła Baletowa, Krasnodar, Rosja

2007 - Ukończył Państwowy Krasnodarski Uniwersytet Kultury i Sztuki, Krasnodar, Rosja 

Nagrody

2014 - Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury dla najlepszego tancerza w Polsce.

2016 - Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w Warszawie.

2017 - Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury dla najlepszego tancerza klasycznego w Polsce.

Video